Zranenia v armwrestlingu

Ochorenie s názvom laterálna epikondylitída, hovorovo pomenované aj tenisový lakeť, vás môže kedykoľvek nepríjemne prekvapiť. Týka sa nielen tenistov, dokonca nielen športovcov, ale aj bežných ľudí, ktorí robia opakované monotónne pohyby predlaktím. V armwrestlingu je to veľmi časté zranenie. Ak máte bolesti v oblasti lakťa a neviete či ide práve o spomínané zranenie tak v nasledujúcom článku to môžte zistiť. Taktiež vám uvádzam pár cvikov, ktorými sa dá predísť tomuto zraneniu alebo ho aspoň pomocou týchto cvikov odstrániť. 

 

Ide o tenisový lakeť?

Ako vieme či ide o tenisový lakeť? Podľa nasledjúceho postupu to môžeme zistiť jednoducho. 

Položte ruku vodorovne na stôl. Tlačte/podržte váš prostredník boľavej ruky prstom druhej ruky. Skúste ním (prostredníkom boľavej ruky) pohybovať pod tlakom prostredníkom hore proti tlaku. Ak to bolí, ide o tenisový lakeť.

Cviky zamerané na tenisový lakeť

V nasledúcom článku vám ukážem pár jednoduchých cvikov, ktoré môžu podporiť liečbu a pomôcť odstrániť bolesti v oblasti lakťa. Cvičenie je navrhnuté na základe rehabilitačného programu zostaveného známym americkým ortopédom Dr. Robertom P. Nirschlom. Pred začiatkom cvičenia je potrebné sa rozohriať, klasická rozcvička postačí. Cvičenia by sa mali vykonávať po dobu 12 mesiacov každý druhý deň, pomaly a precízne, zdvih by mal trvať približne 2 sekundy, uvoľnenie 4 sekundy. Každý cvik by mal mať 12 opakovaní. Závažie (činka alebo mini kettlebells) by malo mať na začiatok váhu v rozmedzí približne 250g – 1kg v závislosti od stavu vášho lakťa. Postupne je možné váhu opatrne zvýšiť.

1. Jednoduchý bicepsový zdvih

Začíname s rukami voľne položenými pozdĺž tela, dlane smerujú dopredu. V rukách držíme závažie, striedavo dvíhame ľavú a pravú ruku k plecu a naspäť.

2. Tricepsový zdvih

Ruky so závažím držíme vystreté vertikálne nad hlavou. Pomaly spúšťame za hlavu a potom dvíhame do východiskovej polohy. Cvičíme s obomi rukami súčasne.

3.Rotácia predlaktia

Ruky ohneme v lakťoch popri tele do 90° uhla. V dlaniach držíme závažie, dlane smerujú hore. Pomaly rotujeme súčasne obomi dlaňami dovnútra smerom dole. Lakte sú nehybné.

4. Zdvih zápästim I.

Sedíme, ruku máme položenú na rovnej podložke (napr stôl). Zápästie ostáva voľne vo vzduchu, v dlani smerujúcej dole držíme závažie. Pomaly hýbeme zápästím hore a dole.

5. Zdvih zápästim II.

Sedíme, ruku máme položenú na rovnej podložke (napr stôl). Zápästie ostáva voľne vo vzduchu, v dlani smerujúcej hore držíme závažie. Pomaly hýbeme zápästím dole a hore.

6. Rozťahovanie prstov

Ruku držíme v lakti vystretú, okolo prstov si dáme silikónovú (alebo inú vhodnú) gumičku. Mala by byť tak veľká, aby tesne obopla spojené prsty. Zovreté prsty pomaly roztiahneme, podržíme 3 sekundy, potom vrátime do východiskovej polohy. Opakujeme dovtedy kým nám to nezačne byť nepríjemné (kým vládzeme).

7. Strečing predlaktia I.

Vystrieme postihnutú ruku. Dlaň smeruje vertikálne od tela, druhou rukou chytíme prsty a zatláčame smerom k telu. Cvik vykonávame opatrne a pomaly, opakujeme 4x.

8. Strečing predlaktia II.

Vystrieme postihnutú ruku. Dlaň smeruje vertikálne k telu, druhou rukou chytíme prsty a zatláčame smerom k telu. Cvik vykonávame opatrne a pomaly, opakujeme 4x.

9.Upaženie v stoji

Postavíme sa mierne rozkročmo, ruky upažíme do vodorovnej polohy, dlane smerujú dole. Rotujeme celými rukami dopredu, pričom dlane sa dostanú do polohy smerom hore. Opakujeme pol minúty.

10. Cvičenie s powerballom

 

Toto zariadenie výborne pomáha športovcom v príprave, posilňovaní a rehabilitácii. Výborné ohlasy sú napríklad od športovcov, ktorí sa venujú raketovým športom – posilňuje a spevňuje zápästie, zahrieva svaly a ruku priamo pred športovým výkonom. Taktiež športovci venujúci sa hokeju či florbalu uvítajú posilnenie zápästia i celej ruky, čo im umožňuje pevné držanie hokejky a jej ľahšie vedenie. Posiľovač zápästia pomáha zlepšovať pohyblivosť a koordináciu zápästia ruky pri rehabilitácii po úraze horných končatín aj pri liečení syndrómu karpálneho tunela, ochorenia z opakovaného prepínania (RSI) alebo tenisového lakťa.

Strečing pre tenisový lakeť

Veronika Očipová

 

Zdroj:

https://zumag.ku.sk

https://www.climb.sk